Izašao je novi Bond, „No Time to Die“, u kome je Bond opet za korak drugačiji: ima istu devojku kao i prošli put, sav je u emocijama, i prestao je da bude, pod Danielom Craigom, ono što su prethodnici, a naročito Roger Moore i Pierce Brosnan, uradili od njega – zavodnik sa magičnim „stvarčicama“ (gizmo). Postao je čovek od krvi i mesa. Mnogi su to protumačili kao „izdaju“, ali su mnogi smatrali i da je u pitanju osveženje, jer je klasik Iana Fleminga bio pročitan ponovo.

No, čak i ako se čuju glasovi da je Bond doživeo „zamor materijala“, pa čak i da ga treba ukinuti – neki kažu da im je dosadan, a drugi da je politički nekorektan (te da je zato i karakter promenjem u Craigova vakta iz mačo-lika u emotivca), sve je ovo legitimno, imajući u vidu da mi ne znamo kako je Fleming zamislio Bonda sa sigurnošću. Svaka adaptacija, kao i kod Holmsa, može biti bogohulna i rizična, ali je neophodna. Ali, ovo je sve rasprava u okviru kanona. Neki kažu da će se kanon ponovo promeniti sa novim glumcem, i posle ponovnog čitanja Fleminga.

Ali, šta je sa nedoumicama oko Bonda samog po sebi? Zašto je njega glumilo toliko različitih ljudi? Zašto 007 nikada ne stari? Zašto, pobogu ako je tajni agent, daje svoje pravo ime, ponosno: „Bond. James Bond!“ Zašto ne kaže da se zove Steve Smith? Pa, odgovori su prosti: 007 je jednako kao i James Bond, titula, a ne stvarni karakter. Svako ko postane 007 postane i James Bond. To je fiktivna ličnosti i zato on nikad ne stari i sme da izgovori svoje ime. Dobro, manje ili više je uverljivo. Ali, može li Bond biti crnac? Ne sumnjamo da bi Idris Elba recimo, bio odličan Bond. Ali, ideja je da je Bond tajni agent iz više britanske klase, ili neko ko se tako ponaša, i neko ko se lako uklapa u takvo okruženje. Stoga je malo neobično da se uglađeni crnac nađe u ovoj ulozi. A kako se našao u seriji Hustle? Pa, nije loša odbrana ideje. Ali, imamo i ideju da ga glumi žena. Najbolje – Crnkinja. Ni to nije problem ako uzmemo da je Bond samo kulisa, ali opasno je igrati se sa fanovima. Oni su tu zato što im se sviđa uglađeni lik u odelu koji zavodi žene i igra se skupocenim oružjem. Možda bi fanovi napustili Bonda ako bi on bio previše promenjen. Zato su priče o ženskom Bondu, kao i o crnom Bondu, lagano utihnule. Naravno, Bond je strejt, on je zavodnik žena. Neko bi mogao da dođe na ideju da napravi i gej-Bonda. Ali, zar nije jednostavnije, napraviti prosto novi lik, koji bi bio a) ženski akcioni heroj b) crni akcioni heroj c) LGBT akcioni heroj… i slično. Prosto, ostavite junake onakvima kakve smo ih zavoleli. Ima dosta mašte da se naprave novi junaci koji će reflektovati nove realnosti i nove tendencije.

Naravno, sledeći koraci su još ekstremniji. Dr Who je izgubio veliki deo publike kada je najnovija inkarnacija Doktora postala – žena. Serija je poznata po suludim scenarijima i obrtima, ali je ovaj izgleda bio takav da prkosi svakoj logici. Kako bi se neko ko je živeo silne živote kao muško sada naglo mogao lepo snaći kao žena? Obično je to tema komedija („Neki to vole vruće“) i znamo da nije lako osim ako niste trans-osoba i oduvek ste to osećali. Zatim, skandalozni istorijski falsifikati: BBC je predstavio u seriji Anne Boleyn, englesku kraljicu, kao crkinju. Takođe, u seriji o Rimljanima u Britaniji, pojavljuju se porodice crnih naseljenika Rimljana. Kojih tada nije bilo. „Blackwashing“ zamenjuje „whitewashing“, koji je trajao decenijama. Počele su šale: kako bi Karađorđa u BBC-jevoj verziji Prvog srpskog ustanka glumio Will Smith. Ili Sveti Sava kao Kinez. Zašto da ne? Pa, u želji da se bude politički korektan i da se izvini za sva zla vekovnog kolonijalnog ropstva, malo se odlazi predaleko.

Sveti Sava je prikazan u Mileševi sa plavim očima i dugačkim licem i kukastim nosom. Nađite takvog glumca za tu ulogu. Aleksandar Veliki je bio plavokos i konvencionalno lep. Nađite takvog. Oh, nađen je Colin Farrell i ofarban u plavo, nije loše ispalo, ali ni najsjajnije. Anne Boleyn je bila Belkinja. Džingis Kan je bio Mongol. Ne može ga glumiti ni Brad Pitt ni Idris Elba.

Supermenov sin je u najnovijim epizodama biseksualac, a očekuje se isto i od Poison Ivy i Harley Quinn, koje će biti u vezi. Čini se da je autorima zabavno ovo poigravanje. Videćemo šta će reći publika. Setih se pesme benda Suede gde u pesmi koja nagoveštava biseksualnost, Brett Anderson pva da je „tragic like a son of Superman“. Nije ni slutio koliko je tačno opisao budućnost.

Da se vratimo na Bonda. Bond je Bond – zavodnik, sredovečni elegantni neženja, akcioni junak, Britanac. Beo. Strejt. Što ne znači na nećemo rado gledati i crne agente, i gej-agente, i žene-agente i bilo koju kombinaciju. Samo smislite nekog novog. Ostavite stare junake koje volimo takve kakvi su.

Tekst: Žikica Milošević

Foto: Promo

Previous articleNick Cave i Warren Ellis objavljuju album za dokumentarac o prirodi
Next articleKoncert Željka Samardžića 24.12. u Kombank dvorani