INmusic je krenuo u novu 2024. godinu furiozno. Dok smo se osvestili i otreznili od praznika, oni su već bukirali 3 benda koji su veoma zanimljivi, a neki imaju i kultni status već duže vreme.

Možda je najzanimljivija hvaljena post-punk i art-pop četvorka iz meksičke Gvadalahare, Descartes a Kant. Oni su eklektičan spoj punka, metala, popa, shoegazea i cabareta zaokružen nezaboravnim i nepredvidivim nastupima uživo – toliko jedinstvenim da je čak i Wall Street Journal pisao o njima: ‘Svaki pokušaj opisivanja njihove muzike samo je umanjenica pravog doživljaja. Glasno je, živahno, neverovatno maštovito, sofisticirano, smešno i divlje; kao da Frank Zappa diriguje Yeah Yeah Yeahse predvođene Albertom Aylerom kao frontmenom’. Svakako deluje kao nešto novi i zanimljivo u današnjem moru hiperproduciranih zvezdica.

Naziv su preuzeli iz filozofske knjige koja sadrži poglavlje pod naslovom ‘Od Descartesa do Kanta’, koja je uokvirila početak moderne ere, nastojeći napraviti analogiju s kontrastima u muzičkom stilu karakterističnom za bend na njenim počecima. Descartes a Kant su predvodnici živahne meksičke eksperimentalne  scene koja se neprestano razvija, a pažnju sveta već su ugrabili. Predvođeni snažnim ženama, njihova prethodna dva studijska izdanja ‘Paper Dolls’ i ‘Il Visore Lunatique’ provela su ih diljem sveta – od Meksika, SAD-a, Rusije, Brazila, i dr. Posljednji studijski album Descartes a Kant, ‘Victims Of Love Propaganda’, prvo je američko studijsko izdanje pod palicom legendarnog Stevea Albinija, nakon čega je usledila turneja s novim bendom Davea Lombarda (Slayer) i Mike Pattona (Faith No More, Mr. Bungle) Dead Cross te nastupi na brojnim festivalima kao što su Roskilde, Iceland Airwaves, kolumbijski Rock al Parque i dr.

Nešto potpuno drugačije je Ibibio Sound Machine: ovaj oktet nastao je 2013. godine u Londonu, a predvodi ga nigerijska pevačica Eno Williams u pratnji vrhunskih muzičara iz svih delova sveta – od Londona do Gane i Brazila – Alfred Kari Bannerman, Anselmo Netto, Jose Joyette, Derrick McIntyre, Tony Hayden, Scott Baylis te Max Grunhard. Williamsova često u pesmama prenosi brojne narodne priče i doživljaje koje joj je prenijela majka čiji je materinji jezik Ibibio; sama ta poveznica kreirala je inspiraciju za nazivom benda.

Ibibio Sound Machine stvaraju jedinstven spoj zlatne ere zapadnoafričkog funka i disca te modernog post-punka i elektronske muzike, upotpunjen energičnim vokalom. Album prvenac, istoimeni ‘Ibibio Sound Machine’, objavili su 2014. godine, a zatim je u 2017. uslijedio album ‘Uyai’. Njihov poslednji studijski album ‘Electricity’ izdan 2022. producirali su  kolege iz benda Hot Chip te je isti dočekan jednoglasnim pohvalama kritičara između ostalih i Pitchforka i The Guardiana. Uz nastupe na najvećim svetskim festivalima, od Glastonburyja i Rock Werchtera, te kao predgrupa Coldplayu na dva rasprodana datuma na Wembley stadionu, Ibibio Sound Machine zasluženo dominiraju žanrom savremenog afro-funka.

Treći zanimljiv bend nam dolazi i Londona i u pitanju su mlade uzdanice post-punk scene, Deadletter. ‘Kada me idući put pitaju ‘Zašto mladi bendovi više ne pišu politične pesme?’ pustiću im Deadletter’ reči su legendarnog BBC-jevog glazbenog urednika Stevea Lamacqa. Poreklom iz Jorkšira, a odnedavno bazirani u južnom Londonu, post-punk šestorka Deadletter profilisala se među najuzbudljivije nove  sastave na propulzivnoj britanskoj sceni.

Muzika koju stvaraju kanalizira neodoljivi gnev The Falla i iskrivljene ritmove LCD Soundsystema u pitku sortu vehementnog post-punka koji se kroz naizgled neopterećenu naraciju obračunava s mračnijom stranom naše svakodnevice. Bliski prijatelji od detinjstva, članovi Deadlettera instinktivno su usklađeni u svojim kretnjama i plesnom karakteru nastupa koji ni na tren ne gubi oštricu i slojevitost njihovog prepoznatljivog zvuka. Deadletter je bend u usponu koji se ne propušta.

 

Previous articlePopularni strani medij izdvojio nastup sa Exita u top 10 najboljih u 2023. godini!
Next articleGossip dolazi na INmusic festival #16!